

ŻEŃ-SZEŃ SYBERYJSKI - zioło
Cud czy "tylko" korzeń eleuterokoka senticosus? Tzw. żeń-szeń syberyjski jest zarówno jednym jak i drugim. Medycyna ludowa uważa jego zdolność wzmacniania odporności i całego organizmu za wyjątkową. To zioło dodaje siły i tonizuje całe ciało. Botanicy podziwiają niezwykły cykl życia tego wytrwałego krzewu, rozpowszechnionego najbardziej w Azji Wschodniej. Spróbujcie sami.
Skład
Żeń-szeń 100%Napar i smak zioła
Napar z żeń-szenia ma jasnożółty kolor i łagodny gorzko-słodki smak. Zapach jest drzewny.
Pochodzenie zioła
Na początek należy wspomnieć, że w terminologii " żeń-szeń" istnieją pewne pułapki. Bardzo precyzyjnie odróżnia je tradycyjna medycyna chińska, która pracuje nad roślinami Panax ginseng (zwane również właściwy żeń-szeń, ginsengiem lub wszechlekiem, żeń-szeń chiński, koreański,azjatycki), Panax quinquefolius (tzw. Żeń-szeń pięciolistny czy żeń-szeń amerykański) i Eleutherococcus senticosus ( popularnie nazywany żeń-szeń syberyjski, Siberian Ginseng lub Eleuthero Ginseng.
Chiński żeń-szeń znaczy " korzeń człowiek ", kształtem może w rzeczywistości przypominać ludzkie ciało. Należy do cnót, które często pojawiają się w mitach i baśni. Podobno potrafią przywołać miłość, zdrowie i urodę, ale również pieniądze oraz potencję. Ich paleniem wypędza się złe duchy i klątwy. Korzeń żeń-szenia podobno spełnia życzenia, kiedy trzymając zioło w ręku myślisz o nich, a następnie wrzucisz zioło do przepływającej wody.
Efekty żeń-szenia właściwego wykorzystywane były przez ludzi już w 4 wieku przed naszą erą. Ponieważ był i nadal jest niedostępny, gdyż jest rzadki i kosztowny, to jest zastępowany żeń-szeniem syberyjskim, który nie różni się efektami zdrowotnymi od żeń-szenia właściwego.
Eleutherococcus senticosus inaczej diabli korzeń lub żeń-szeń syberyjski jest szeroko rozpowszechniony w Azji Wschodniej, szczególnie we wschodniej części Rosji, w północno-wschodnich Chinach, Japonii i Korei. Jest to mało wymagająca roślina wieloletnia dorastająca do 2 metrów z eliptycznymi liśćmi i białopopielatej korze. Kwiaty są jak jednopółciowe tak i obupółciowe, owocem jest jagodokształtny niejadalny pestkowiec. Zawierają one tysiące nasion, które kiełkują dopiero w drugim roku.
Roślina jest popularna dzięki swoim korzeniom. W latach 50tych w wieku 20 naukowcy potwierdzili, że mogą być one stosowane jako substytut właściwego żeń-szenia, ponieważ zawiera tę samą substancję czynną. Interesujące jest to, że są one również zawarte w liściach tej rośliny. Korzenie żeń-szenia syberyjskiego są zbierane pod koniec września i suszone w temperaturze 70 ⁰C.
Wzór opakowania ziół
Mocne aluminiowe opakowanie z zamknięciem strunowym ZIP, które umożliwia wielokrotne otwierania i zamykanie. Najwyższej jakości opakowanie, które zachowuje charakter ziół. Zioła są w nim zawsze hermetycznie zamknięte, aby nie miały kontaktu z wilgocią, światłem i obcymi zapachami. Są one bardzo podatne na te trzy czynniki mające znaczący wpływ na ostateczną jakość samych ziół oraz przygotowanego z nich naparu.
Przygotowanie herbaty
|
|
|
Sposób przygotowania
- Włóż 1 łyżeczkę (2 gramy) żeń-szeniu do garnka, wlać 300-500 ml wody i doprowadzić do wrzenia.
- Gotować przez 10 minut.
- Czas parzenia co najmniej 20 minut (można zostawić nawet na noc).
- Pij najlepiej rano. Wieczorem wywar może powodować bezsenność.

























Potrzebujesz porady?

Najlepsze akcesoria dla tego produktu
Szukasz inspiracji? Inni dokupili na przykład to:

GINKGO LIŚCIE - zioło

BUZDYGANEK LIŚCIE (Tribulus Terrestris) - zioło
