Nowa rejestracja
Zapomniałeś hasła?
+48 669 731 168 (Po-Pt 7-16 godz.)
0 szt.
0,0 zł
Koszyk jest pusty. Chodźmy to naprawić!
Nie płać za wysyłkę! Dokup jeszcze za 99,0 zł a masz ją za darmo.
 
99,0 zł

Potrzebujesz porady?

Skontaktuj się z Anetą (Po-Pt 7-16 godz.)!
+48 669 731 168
aneta@manutea.pl

Dlaczego produkty od nas?

  • Dowóz za darmo nad 99 zl.
  • Zadowolonych klientów
  • Dostawa zazwyczaj w ciągu 2 dni roboczych

Opinie o Manutea.pl na Opineo.pl

 

 

 

 



13 sposobów wzbogacania smaku herbaty najwyższej jakości

29. 8. 2016 3 minuty czytania
To, co ortodoksyjny smakosz herbaty uznałby za profanację tradycyjnego napoju, może być codzienną praktyką dla innych koneserów wyśmienitych, zdrowych i oryginalnych herbat. Według Nitzche’go „obyczaje są więzieniem…”.

Naszym zdaniem herbaty zielone, białe, czarne, ziołowe i wszystkie inne powinny przede wszystkim smakować konsumentom. To, czym wzbogacimy ulubiony napój zależy wyłącznie od naszego gustu i priorytetów. A oto kilka naszych propozycji.

Cukier trzcinowy

Biały cukier trzcinowy (sacharoza) jest najpopularniejszym i najczęściej używanym środkiem wzbogacającym smak. Pomimo, że lekarze uważają go za „cichego zabójcę”, wielu ludzi nie wyobraża sobie życia bez niego. Jednak prawie nikt nie wspomina o tym, że cukier w potrawach wzmacnia ich smak i aromat. Dlatego jest on dodawany do mieszanek ziołowych. Herbata może uzyskać doskonała harmonię smaku nawet po dodaniu sacharozy e ledwo zauważalnej ilości. Jeżeli słodzicie białym cukrem, to zalecamy używanie grubo krystalicznego, o prawie nie wyczuwalnym zapachu. Cukier w kostkach nie jest najlepszym wyborem. Zawiera on sacharynian wapnia niekorzystnie zmieniający finalny smak.

Powinniście jeszcze wiedzieć o tym – w archiwach Jezuitów z XVII wieku znajdujemy wzmiankę o zwyczaju picia herbaty przesączanej przez kawałek cukru. A gdzie się to wydarzyło? Dziwuj się świecie, w Chinach!

Cukier kandyzowany

Używany przez smakoszy kandyz, to produkowany w specjalny sposób cukier, który może być wykorzystywany do lekkiego dosładzania kawy i herbaty. Nie jest to żadna tajemnica – kandyz jest cukrem (sacharozą) w postaci dużych, co najmniej 5-cio milimetrowych kryształów. Wytrąca się w trakcie powolnej krystalizacji schładzanego roztworu cukru. W smaku ma mniejszą słodycz, rozpuszcza się powoli i praktycznie nie posiada swojego zapachu. Może występować również pod nazwą cukier skrystalizowany.

Cukier brązowy

W odróżnieniu od cukru białego zawiera korzystną dla zdrowia melasę. Często zawiera również niektóre aminokwasy oraz wybrane mikroelementy. Przeważnie pod tą nazwą kryje się nierafinowany cukier wytwarzany z buraków cukrowych. Produkowany w postaci gruboziarnistego cukru sypanego lub kandyzu. Czasami dodaje się do niego karmelu dla wzbogacenia smaku. 

Miód

Prawdziwy pszczeli miód zawiera fruktozę, glikozę, sacharozę, witaminy, mikroelementy i przeciwutleniacze. Miłośnicy zdrowego stylu życia nie znają lepszej substancji słodzącej. Wielbicielom herbaty może jednak przeszkadzać jego silny aromat, który potrafi przyćmić pierwotny smak napoju. Z drugiej strony – doskonale uwydatnia smak i zapach herbat naturalnie miodowych (np. Ceylon High Grow, Assam Hatimara, Assam Itakhooli, Kenia Milima Golden Tipped).

Fruktoza

Tak zwany cukier owocowy (gronowy) dodaje ciału energii szybciej niż inne sacharydy. Jest o nieco słodszy, dlatego można go używać w mniejszych ilościach. W herbacie jest on doskonałym „stroicielem” smaku.

Soki

Ogólnie rzecz biorąc, soki są koncentratami zawierającymi substancje lecznicze. Do herbaty (jak również innych napojów) najlepiej dodawać soków bez konserwantów. Zawierają witaminy, przeciwutleniacze i mikroelementy, dzięki czemu podnoszą wartość napoju. Jednocześnie znacząco zmieniają jego smak i zapach. W naszej ofercie znajdziecie te oto soki.

Sztuczne słodziki

Większość wielbicieli i konsumentów herbat z wyższej półki nie zaleca używania sztucznych słodzików. Pozostawiają u ustach „chemiczny posmak”, niektóre badania zaprzeczają ich pozytywnemu wpływowi na zdrowie.

Cytryna

Herbata z cytryną jest najpopularniejszą kombinacją. Być może to dobre rozwiązanie w okresie walki z przeziębieniem, jednak cytryna ma bardzo kwaśny smak i zdecydowanie nie powinno się jej łączyć z większością herbat sypanych. Dobrze komponuje się z czarnymi herbatami, delikatnie uwydatniając ich zapach. Wystarczy mały plasterek lub świeża skórka. Tak przygotowuje się herbatę na przykład na Sri Lance.

Owoce

To, co napisaliśmy o cytrynie odnosi się również do najróżniejszych rodzajów owoców. Owoce są najlepszym wyborem, gdy przygotowujemy orzeźwiające herbaty mrożone. Musimy jednak liczyć się z tym, że potrafią one „przebić” pierwotny smak napoju. Dotyczy to zarówno świeżych owoców jak i konserwowanych. Dla uzyskania najlepszych efektów, wybierajcie produkty o naturalnym aromacie, bez sztucznych barwników i konserwantów. Soki z dodatkiem owoców również znajdują się w naszej ofercie i są wyśmienite!

Mleko

Mleko to już inny rozdział, jeżeli chodzi o wzbogacanie smaku herbaty. Tak podaje się herbatę przede wszystkim w Anglii, jednak na mleku opiera się również herbata indyjska masala. Mleko i śmietankę powinno się dodawać do mocnych i wyrazistych herbat. Z reguły dodawane są do herbat czarnych podczas przygotowywania tzw. Brekfast Tea. Do takich celów najlepiej nadają się np. czarne herbaty. Typową angielską klasyką są Five o clock tea oraz Earl Grey o wzbogaconym aromacie.

Sól, mikroelementy, glutaminian sodu

Stosowane, choć mniej praktykowane jest tzw. „solenie” herbaty. W ilości do 100 mg na litr napoju, sól potrafi wygładzić i uwydatnić jego smak. W podobny sposób, przez dodanie chlorku wapnia lub odpowiednio twardej wody mineralnej można wzbogacić zapach herbaty i wspierać dostojne oraz delikatne smaki. Glutaminian sodu w małych ilościach jest naturalnym składnikiem herbat. Jest on tzw. piątym smakiem określanym jako umami. Można go również dodatkowo dosypywać do herbaty, jednak wyłącznie w małych ilościach (do 50 mg/l).

Możesz zrezygnować w każdej chwili. Newsletter będzie wysyłany co 2 tygodnie.
Zapisując się do otrzymywania informacji o promocjach, nowościach i ciekawostkach wyrażasz zgode na przetwarzanie swoich danych osobowych.

Warunki dla firm| Zniżka za zapisanie się do ManuTips »