

DAMIANA - zioło
Używana zarówno w medycynie tradycyjnej, jak i współczesnej. Damiana jest uznawana za zioło trzeciego tysiąclecia, indiański stymulator libido lub doskonały środek na poprawę nastroju. Osądźcie sami, która z zalet bardziej Was zachęci do umieszczenia jej w domowej apteczce ziół. Dla nas największą motywacja jest fakt, że liście południowo amerykańskiego krzewu wspomagają pracę mózgu i pobudzają do większej aktywności. Damiana doskonale nadaje się do przygotowywania napojów orzeźwiających, poprawiających kondycję ciała i duszy.
NAPAR I SMAK ZIOŁA
Bardzo przyjemny ziołowy smak, lekko cytrynowy i towarzyszący mu podobny kojący nerwy zapach - taka właśnie jest Damiana. Na koniec odkryjecie lekką gorycz, której towarzyszy nutka słodyczy. Nie będzie chyba zaskoczeniem, że zalecamy dosłodzenie jej miodem. Napar jest koloru bursztynowego.
POCHODZENIE ZIOŁA
„Nasza” Damiana pochodzi z Meksyku, jednak należy dodać, że występuje także w Kalifornii, Teksasie i innych, tropikalnych obszarach Ameryki. Chociaż USA są jej naturalną ojczyzną, to jednak ze względu na jej odurzające właściwości jest zakazana w niektórych stanach.
Lokalna ludność Meksyku, a zwłaszcza Majowie, używali tej rośliny do wytwarzania tak zwanych napojów miłości. Do Europy rzekomo sprowadził ją hiszpański misjonarz Jesús Maria de Salvatierra. W jego ojczyźnie wywar z Damiany był często podawany kobietom na godzinę przed aktem miłosnym, aby wzmacniać ich doznania.
Damiana, czyli Turnera rozpierzchła (Turnera diffusa) jest trzymetrowym krzewem spotykanym na meksykańskich i brazylijskich sawannach; obecnie uprawiana również w Afryce. Zakwita małymi żółtymi kwiatami, które pachną jak rumianek. Smakują jednak gorzko. Jej dwucentymetrowe liście mają owalny kształt, na wierzchu lśniące, od spodu pokryte włoskami i żyłkowate. Rodzą 2-4 cm mieszkowate owoce pokryte twardą skorupką, słodkie jak figi.
Do celów leczniczych wykorzystywane są suszone liście Damiany. Często zaleca się łączenie ich na przykład z liśćmi Ginko. Taki zestaw ma lepsze własności stymulacyjne. Damianę dodaje się także do likieru meksykańskiego, koktajlu margerita, można ją też palić. Mocząc suszoną Damianę przez 2 tygodnie w winie możemy uzyskać napój, który zapewni nam przyjemny wieczór we dwoje.
WŁAŚCIWOŚCI ZIOŁA
W liściach Damiany odnaleziono niezwykle korzystne dla zdrowia substancje. Między innymi arbutin – związek o działaniu antybakteryjnym, wiele olejków eterycznych, glikozydy fenolowe i terpeny.
W pierwszej kolejności Damiana jest zalecana jako symulant libido. Okazało się również, że pomaga w przypadku męskiej i kobiecej niepłodności, oziębłości, impotencji, kłopotów z prostatą i przy problemach klimakteryjnych. Oprócz tego jest często zalecana jako środek dezynfekujący podczas leczenia układu moczowego, pobudza apetyt, wspomaga przywracanie równowagi hormonalnej.
Dawni Majowie używali jej wywaru w leczeniu chorób oskrzeli, jak również do łagodzenia skutków astmy. Wpływa korzystnie na odkrztuszanie, łagodzi skurcze, wspomaga trawienie.
Jeżeli chodzi o jej wpływ na psychikę, to Damianę stosuje się przy depresji endogennej, apatii i utracie dobrego samopoczucia.
Naparu z Damiany powinny unikać kobiety w ciąży, dzieci i osoby przyjmujące leki przeciwcukrzycowe.
Wzór opakowania ziół
Mocne aluminiowe opakowanie z zamknięciem strunowym ZIP, które umożliwia wielokrotne otwierania i zamykanie. Najwyższej jakości opakowanie, które zachowuje charakter ziół. Zioła są w nim zawsze hermetycznie zamknięte, aby nie miały kontaktu z wilgocią, światłem i obcymi zapachami. Są one bardzo podatne na te trzy czynniki mające znaczący wpływ na ostateczną jakość samych ziół oraz przygotowanego z nich naparu.
Przygotowanie herbaty
|
|
|
Sposób przygotowania
- Łyżkę Damiana zalać 500 ml zimnej wody, doprowadzić do wrzenia i gotować przez 1 minutę.
- Wywar pozostawić na 10-15 minut, następnie przecedzić.
- Pić 1-2 razy dziennie, najlepiej wieczorem i rano.

























Potrzebujesz porady?

Najlepsze akcesoria dla tego produktu
Szukasz inspiracji? Inni dokupili na przykład to:

BUZDYGANEK LIŚCIE (Tribulus Terrestris) - zioło

CATUABA KORA - zioło
