Nowa rejestracja
Zapomniałeś hasła?
+48 669 731 168 (Po-Pt 7-16 godz.)
0 szt.
0,0 zł
Koszyk jest pusty. Chodźmy to naprawić!
Nie płać za wysyłkę! Dokup jeszcze za 99,0 zł a masz ją za darmo.
 
99,0 zł

Potrzebujesz porady?

Skontaktuj się z Anetą (Po-Pt 7-16 godz.)!
+48 669 731 168
aneta@manutea.pl

Dlaczego produkty od nas?

  • Dowóz za darmo nad 99 zl.
  • Zadowolonych klientów
  • Dostawa zazwyczaj w ciągu 2 dni roboczych

Opinie o Manutea.pl na Opineo.pl

 

 

 

 



Nie pozwólcie stanom zapalnym zbytnio się rozpanoszyć, postawcie na zdolnoś

21. 12. 2021 3 minuty czytania
To, co dzieje się w organizmie, gdy zwalcza stany zapalne może być tematem rozprawy naukowej. Niemniej jednak wszyscy możemy to sobie do pewnego stopnia wyobrazić: pulsujący ból zęba, pocąca się skóra, obrzęk ścięgna Achillesa, nudności, zaczerwienione oczy, ropny katar, ból głowy, zmęczenie, biegunka... Wszystko to i tysiąc innych objawów można przypisać na karb chorób o podłożu zapalnym.

Złożona reakcja z różnymi wynikami

Nie będziemy Was bombardować skomplikowaną analizą funkcjonowania odporności organizmu ani genezą powstawania stanów zapalnych. Ważnym jest, żeby zrozumieć, że jej celem jest eliminacja intruzów, czyli pozbycie się z organizmu ciał obcych, infekcji, konsekwencji urazowych uszkodzeń tkanek i tym podobnych.

Objawy stanów zapalnych zdefiniował już jeden z najznamienitszych rzymskich lekarzy Aulus Cornelius Celsus. W pierwszej fazie dochodzi do perfuzji złogu zapalnego, który można zaobserwować na skórze jako zaczerwienienie. Po tym zwykle następuje obrzęk zainfekowanej tkanki, rozgrzanie obszaru objętego stanem zapalnym i ból. Ostatnia faza określana jest jako dysfunkcja, czyli osłabienie czynności zajętego narządu. Jeśli zapalenia nie da się zatrzymać lub „wyeliminować”, ostry problem staje się przewlekły.

Barierą dla stanu zapalnego mogą być zioła

Jak powszechnie wiadomo, najlepsze leczenie to takie, którego nie potrzebujemy. Również w przypadku stanów zapalnych profilaktyka może wiele zdziałać, a jeśli już jesteśmy w tarapatach, nie warto zwlekać. I powiedzmy sobie szczerze, sięganie po leki dostępne bez recepty lub niesteroidowe na receptę nie jest najlepszym rozwiązaniem na dłuższą metę.

„Jednak przy przepisywaniu tych leków na przewlekłe i zwyrodnieniowe stany bólowe należy wziąć pod uwagę zasadne obawy dotyczące bezpieczeństwa przy długotrwałym stosowaniu... Chociaż leki niesteroidowe mogą być skuteczne, to zioła i suplementy mogą oferować bezpieczniejszą i często skuteczną alternatywę leczenia łagodzącego ból, zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu” - czytamy w tekście lekarzy z oddziału neurochirurgii University of Pittsburgh Medical Center.

Lokalnie: Ziołowe minimum przyspieszające gojenie

Istnieją łatwo dostępne zioła, które każdy powinien mieć w domu. Z ich pomocą wspomożemy zwalczanie stanów zapalnych, złagodzimy ból bądź problemy z trawieniem. Macie w domowej apteczce przywrotnik, babkę, werbenę, nawłoć i nagietek lekarski? Jeśli nie to musicie szybko się w nie zaopatrzyć, ponieważ:

  • Przywrotnik liście (Alchemilla vulgaris) to zioło lecznicze, które optymalizuje trawienie, stymuluje procesy gojenia, pomaga organizmowi zwalczać bakterie i wirusy, a jednocześnie reguluje menstruację, wspomaga odchudzanie oraz poprawia jakość włosów i skóry.
  • Babka liść (Plantago lanceolata) pomaga przy kaszlu i innych problemach z oddychaniem, usprawnia pracę jelit, działa jak naturalny środek dezynfekujący, łagodzi swędzenie i obrzęki po ukąszeniach owadów, zatrzymuje krwawienie, a przede wszystkim zwalcza stany zapalne – neutralizuje problemy związane z uzębieniem, jak i drogami moczowymi.
  • Werbena nać (Herba verbenae) uśmierza ból, działa przeciwzapalnie, łagodzi skurcze, detoksykuje, pomaga przy dolegliwościach żołądka, wątroby i nerek, poprawia nastrój, oczyszcza skórę.
  • Nawłoć pospolita (Solidago viraurea) koi podrażnioną skórę, przyspiesza procesy gojenia, przynosi ulgę podczas reakcji alergicznych, działa przeciwzapalnie, zapobiega tworzeniu się kamieni moczowych.
  • Nagietek lekarski kwiat (Calendula officinalis) nadaje się do leczenia wszelkich urazów, w tym wysypki i oparzenia, działa przeciwzapalnie, szczególnie dobrze sprawdza się przy zapaleniu spojówek, zwalcza infekcje różnego pochodzenia i odżywia skórę.

Z zagranicy: Kora, jagody, kłącza i liście do zwalczania stanów zapalnych

Niektóre części roślin egzotycznych wykazują niezwykle dobroczynne działanie w zapobieganiu bądź zwalczaniu chorób zapalnych. Może o nich jeszcze nie słyszeliście, jednak starożytni Inkowie oraz chińscy zielarze postawili by na nie całą swoją reputacje. Poznajcie vilcacora, schizandra, kurkumę i achiote, ponieważ:

  • Vilcacora (Uncaria tomentosa) jest pokryta korą, posiadającą zdolności odpędzania wirusów i grzybów, pomagającą organizmowi w zwalczaniu stanów zapalnych, wzmacniającą obronę organizmu i łagodzącą ból.
  • Schizandra (Schisandra chinensis) rodzi czerwone jagody, które wspierają zdolność organizmu do radzenia sobie z chorobami zapalnymi, regulują trawienie, pomagają radzić sobie ze stresem, poprawiają jakość włosów i skóry, a także pozytywnie wpływają na płodność.
  • Kurkuma BIO proszek (Curcuma longa) popularna ze względu na jej znaczny potencjał w zwalczaniu stanów zapalnych i łagodzeniu bólu, wspiera również zdrowie wątroby, mózgu i serca, zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi i poprawia nastrój.
  • Achiote (Bixa orellana) dostarcza liści o niezwykłych właściwościach przeciwzapalnych, które sprawdzają się w stanach zapalnych okolic intymnych i skóry, korzystnie wpływa na trawienie, hamuje nudności, przyspiesza gojenie oraz łagodzi bóle głowy, gorączkę i przeziębienia.

 

Źródła
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4877453/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3011108/

Możesz zrezygnować w każdej chwili. Newsletter będzie wysyłany co 2 tygodnie.
Zapisując się do otrzymywania informacji o promocjach, nowościach i ciekawostkach wyrażasz zgode na przetwarzanie swoich danych osobowych.

Warunki dla firm| Zniżka za zapisanie się do ManuTips »