JAPAN SENCHA FUKAMUSHI-CHA BIO - herbata zielona
Zapomnijcie o wszystkim, co wiecie o japońskich zielonych herbatach. Że sencha musi być cierpka na języku z trawiastym czy wręcz rybnym wydźwiękiem? W takim razie nie próbowaliście głęboko parzonej senchy fukamushi-cha, która bardziej przypomina gyukuro lub kabusechu. Liście z krzewów herbacianych uprawianych w sposób ekologiczny nie pozostawiają wątpliwości, że pije się naprawdę wyjątkową herbatę. Rolnicy z prefektury Kagoshima mają po prostu oko do zielonej herbaty.
Skład
Japan Sencha Fukamushi-cha BIO 100%Napar i smak herbaty
Jasnozielonkawy napar ma bardzo intensywne nuty, a dzięki tzw. głębokiemu sparzeniu nie jest ani odrobinę goryczkowy. Wręcz przeciwnie, możesz cieszyć się przyjemną słodyczą. Smak umami jest naprawdę mocny z długim posmakiem.
Pochodzenie herbaty
Region Kagoshima jest bardzo dobrze znany miłośnikom herbaty. Znajduje się na południowym krańcu wyspy Kyushu i obejmuje 200 mniejszych lub większych wysp. Po Shizuoce, Kagoshima jest drugim największym producentem japońskiej herbaty, stanowiąc około 30 procent lokalnych zbiorów. Obszar upraw słynie z marki Kagoshima Green Tea, która od 1992 roku jest gwarancją wysokiej jakości.
Jeśli zastanawiacie się dokładniej, skąd pochodzi ta herbata, dodajmy, że z okolic miasta Kirishima, ważnego skrzyżowania handlowego pod Górą Kirishima, kompleksem aktywnych wulkanów, z których najwyższy, Karakunidake, sięga 1700 metrów nad poziomem morza. Plantacje herbaty wokół Kirishimy wykorzystują bardzo żyzną glebę wulkaniczną, czystą wodę i powietrze. Dzięki wzgórzom często są one spowite mgłą. Klimat opisywany jest jako wilgotny podzwrotnikowy, z gorącym latem i łagodną zimą. Średnia roczna temperatura w Kirishimie wynosi około 15 ⁰C, przy czym w sierpniu jest to około 25 ⁰C, a w styczniu około 5 ⁰C.
Teraz pozostaje tylko dodać nieco więcej o metodzie fukamushi, która czyni tę senchę tak atrakcyjną. Sencha, jaką znamy w Japonii, jest zbierana wcześnie rano. Następnie pracownicy pozwalają liściom zwiędnąć i parują je wielokrotnie, bardzo krótko (około 30 sekund). Zatrzymuje to utlenianie enzymów i "zamyka" związki aromatyczne, tak ważne dla jakości powstałego napoju.
Sencha Fukamuschi jest zacieniona przez kilka dni przed zbiorami, aby liście mogły zgromadzić więcej aminokwasów, które odpowiadają za jej słodki i delikatny smak. Po oskubaniu również pozostawia się ją na słońcu na kilka godzin, aby zwiędła, ale pracownicy wystawiają ją na działanie gorącej pary przez 90-120 sekund. Czynność ta powtarzana jest wielokrotnie przez około minutę jednorazowo.
Z jednej strony tak przetworzona herbata ma bardzo głęboki i złożony smak, z drugiej jest delikatna, więc może wyglądać na gorszą jakość. Jest jednak odwrotnie i koneserzy wiedzą, że fragmenty liści herbaty są oznaką wyjątkowej jakości. Przecież można się o tym łatwo przekonać.
Wzór opakowania herbaty
Stała obudowa aluminiowa z zamkiem, która umożliwia powtórne zamykanie. Jakościowe opakowanie, które zachowuje charakter herbaty. Herbata zawsze w opakowaniu jest hermetycznie uszczelniona i odporna na wilgoć, światło i obce zapachy. Na te trzy rzeczy herbata jest szczególnie podatna i ma to ogromny wpływ na jakość gotowego napoju.
Przygotowanie herbaty
90 °C | 1 minut | 3g na 115 ml |
Sposób przygotowania
- Pierwszy napar - Japan Senchu zalać wodą o temperaturze 90 ° C w proporcji 3 g na 115 ml wody. Pozostawić do zaparzenia na 1 minutę (przykryta filiżanka), a następnie przecedzić.
- Drugi napar - temperatura wody 95 ° C, czas zaparzania 1 minuta.
- Trzeci napar - temperatura wody 95 ° C, czas zaparzania 2 minuty.