DARJEELING FTGFOP1 - czarna herbata
Wyjątkowość lubimy chyba wszyscy. Indyjska herbata Darjeeling absolutnie was zadziwi. Jest ona wyjątkowa nie tylko ze względu na jej pochodzenie, ale także na smak i aromat. Produkowana jest wyłącznie z krzewów herbacianych rosnących w wysokich górach, zbierana jest ręcznie i posiada znak ochronny.
Skład
Czarna herbata DARJEELING FTGFOP1 100%Napar i smak herbaty
Możliwe jest, że Darjeeling po zalaniu wrzątkiem, sprawi niespodziankę. A to dlatego, że oczekuje się silnego ciemnego naparu, a tymczysem dzbanek z wodą jest zabarwiony jasnożółtym kolorem. Aromat jest przyjemnie świeży. Herbata ma słodki smak, najpierw ściągający, a w wykończeniu owocowo- kwiatowy.
Pochodzenie herbaty
Darjeeling jest wysokogórskim miastem leżącym na dwutysięcznym grzbiecie górskim z widokiem na drugi co do wielkości szczyt w Himalajach Kanczedżengu. Terytorium pierwotnie należało do Księstwa Sikkim, w 1835 przejęła administrację Brytyjska wschodnioindyjska kompania. I to właśnie Brytyjczycy, posadzili w 1842 roku pierwsze w okolicy rośliny herbaty. Przy wsparciu rządu kilka lat później zaczęto komercyjną produkcję pysznych herbat. Brytyjczycy zbudowali w Darjeeling Planters Club, wybudowali kolejkę wąskotorową oraz miasto, które jest obecnie celem wielu wycieczek.
Sklepy z herbatą można znaleźć w Darjeeling na każdym kroku. Prawdą jest, że w nich nie znajdziesz wiele jakościowo dobrej herbaty. Prawie wszystkie najlepsze herbaty Darjeeling idą na eksport. Podobno sprzedaje się około 100 tysięcy ton herbaty rocznie. Chociaż produkcja osiąga maksymalnie 10000 ton. Gdzie jest ta magia? Zadbali o nią fałszerzy, którzy zamiast cennej i wyjątkowej herbaty sprzedają sikkimskie herbatki lub mieszaniny różnego rodzaju. Prawdziwa herbata Darjeeling jest zarejestrowana znakiem towarowym, którego nadużycie jest karane. Jednakże, tylko jeśli zostanie ujawnione.
Na rynku najbardziej pożądana herbata Darjeeling jest z drugiego zbioru. W maju i czerwcu jest ciepło, ale noce są stosunkowo chłodne. Przychodzą intensywne opady deszczu na przemian z suszą. Wzrost krzewów herbacianych, który był w deszczu bardzo szybki, spowolnia i w liściach dojrzewa aromatyczny smak. Szczególnie pożądany jest tzw. muszkatel - pyszny smak agrestu i porzeczki.
Przetwarzanie jest wykonywane przez tak zwane enzymy utleniające. Liście herbaty są po zerwaniu rozłożone w cienkich warstwach i w ściśle określonej temperaturze i wilgotności fermentują. Następnie suszy się je, sortuje i pakuje.
Efekty herbaty
Wzór opakowania herbaty
Stała obudowa aluminiowa z zamkiem, która umożliwia powtórne zamykanie. Jakościowe opakowanie, które zachowuje charakter herbaty. Herbata zawsze w opakowaniu jest hermetycznie uszczelniona i odporna na wilgoć, światło i obce zapachy. Na te trzy rzeczy herbata jest szczególnie podatna i ma to ogromny wpływ na jakość gotowego napoju.
Przygotowanie herbaty
100 °C | 3-5 minut | 1 łyżeczka na 150 - 200 ml |
Sposób przygotowania
- Herbatę zalać wrzącą wodą w temperaturze 100 °C w stosunku 1 łyżeczka do 150-200 ml.
- Do herbaty w imbryku, dodać 1 łyżeczkę więcej.
- Czas ekstrakcji trwa trzy - pięć minuty (pod przykryciem), a następnie odcedzić.