Nowa rejestracja
Zapomniałeś hasła?
+48 669 731 168 (Po-Pt 7-16 godz.)
0 szt.
0,0 zł
Koszyk jest pusty. Chodźmy to naprawić!
Nie płać za wysyłkę! Dokup jeszcze za 99,0 zł a masz ją za darmo.
 
99,0 zł

Potrzebujesz porady?

Skontaktuj się z Anetą (Po-Pt 7-16 godz.)!
+48 669 731 168
aneta@manutea.pl

Dlaczego produkty od nas?

  • Dowóz za darmo nad 99 zl.
  • Zadowolonych klientów
  • Dostawa zazwyczaj w ciągu 2 dni roboczych

Opinie o Manutea.pl na Opineo.pl

 

 

 

 



Ostropest plamisty: więcej niż tylko kłująca roślina

9. 5. 2024 3 minuty czytania
Powyższe nie mówi całej prawdy. Roślina ta może wabi różowymi kwiatami. Jednak po dokładniejszym przyjrzeniu się wygląda na to, że jej zamiarem jest uwięzienie ofiary w zaciskających się kolcach i ukłucia od stóp do głów. Nieprawda. Skupia się na Waszym zdrowiu. Jak bardzo? Wystarczająco. Domowe zasoby ziół nie mogą obejść się bez ostropestu plamistego.

Jak się tu znalazł

W swojej ojczyźnie – Kalifornii – ostropest plamisty jest niezwykle popularny, a wieść o nim rozniosła się po całym świecie. W nasze okolice sprowadzany jest głównie z Wysp Kanaryjskich lub Malty, gdzie panują idealne warunki do jego uprawy. Ale jego gwiazdorstwo zostało zapoczątkowane już w starożytnej Grecji. Ówcześni lekarze niewiele wiedzieli o detoksykacji organizmu, ale stosowali go jako antidotum na ukąszenia węży. W Rzymie stosowano ją w celu przyspieszenia odpływu żółci, a w czasach nowożytnych stał się uniwersalnym lekarstwem na wszelkie bóle brzucha i depresje tam, gdzie inne zioła zawodziły.

Badania naukowe, które miały jasno określić, jakie właściwości posiada ostropest plamisty, przeprowadzono dopiero w 1968 roku. Do tego czasu ziele było raczej środkiem uniwersalnym, który albo pomagał, albo przynajmniej nie pogarszał stanu pacjenta. Stopniowe pojawianie się efektów i niestabilne wyniki przyprawiały o ból głowy niemieckich naukowców. Za wszystko odpowiada sylimaryna. Jest to pakiet substancji trudno rozpuszczalnych w wodzie o bardzo niskiej biodostępności – silibinin, silidianin oraz silikristin. Wymaga to większych dawek i długotrwałego leczenia. Nie należy oczekiwać cudów po jednej filiżance herbaty. Ostropest posiada wiele dobroczynnych właściwości, ale nie rozdaje ich na pstryknięcie palcem.

Oczekiwania kontra wynik

Z wyglądu szlachetna roślina, tej samej kategorii co hibiskus. Już nie możecie doczekać się wyraźnego zapachu i smaku, nadstawiacie nos i przygotowujecie język na pierwsze nieśmiałe spotkanie. A tu przykra niespodzianka. Jest mdły, lekko gorzki, niektórzy mogą odczuć słodkawe zwieńczenie. Pospolite. Ostropest plamisty jest zaliczany do średniaków. Z jednej strony nie zmienia to niczego w kwestii silnego i pozytywnego wpływu na zdrowie człowieka, z drugiej jednak w niczym nie zaszkodzi wykorzystanie zioła w inny sposób lub wzbogacenie go słodzikami.

W jaki sposób można przygotować ostropest:

  • Zalać wodą o temperaturze 40 stopni i dosłodzić miodem, cukrem kokosowym lub syropem klonowym
  • Rozdrobnioną mieszankę dodać do jogurtu naturalnego (o większej zawartości tłuszczu)
  • Suszony ostropest rozmieszać w smoothie – z warzyw lub owoców
  • Kilka kropli płynnego ekstraktu dodać bezpośrednio do herbaty
  • Dodać do sałatki

Jeżeli zaordynowaliście sobie kurację oczyszczającą (nie zaszkodzi skonsultować się z lekarzem), należy przestrzegać zasad i nie przekraczać zalecanej ilości, aby zapoczątkować procesy detoksykacji w wątrobie, które są przede wszystkim celem działania zioła.

  • Do kubka wsypujemy 2 łyżeczki rozdrobnionego ostropestu
  • Zalewamy 300 ml ciepłej wody
  • Odstawiamy na kilka minut
  • Nie wspomagamy smaku
  • Wypijamy i w razie potrzeby (np. nieprzyjemny smak w ustach) przepłukujemy szklanką czystej wody

Proces powtarzamy czterokrotnie dziennie przez pierwszych dziesięć dni przestrzegając zalecanej ilości. Następnie zmniejszamy dawkę o połowę i kontynuujemy przez trzy miesiące, po których powinna nastąpić czterotygodniowa przerwa.

Korzyści zdrowotne: Wątroba i nie tylko?

Ostropest jest nierozerwalnie związany z oczyszczaniem wątroby. Nie ma podobnie pozytywnego wpływu na żaden inny organ ciała. Jednocześnie jest to też jedno z ziół skupiających się właśnie na często zaniedbywanym filtrowaniu ludzkiego organizmu. Choćby ze względów czysto profilaktycznych warto od czasu do czasu włączyć do swojej codziennej diety ostropest plamisty i wspomóc detoksykację organizmu.

Jeśli macie problemy z wątrobą, skontaktujcie się z lekarzem w celu dokładnej diagnozy i ustawienia leczenia. Prawdopodobnie zaleci Wam obranie półnaturalnej drogi i zaproponuje użycie ostropestu plamistego. Nie zwlekajcie jednak z wizytą u specjalisty, źle funkcjonująca wątroba to stan zagrażający życiu.

Substancje zawarte w ostropeście plamistym pełnią wiele funkcji. Wszystkie dotyczą równowagi i profilaktyki wątroby.

  • Przywracanie pierwotnego stanu tkanki wątroby
  • Zapobieganie zakaźnemu zapaleniu wątroby (żółtaczka) lub nowotworowi.
  • Regeneracja uszkodzonej wątroby (u narkomanów i nadużywających alkoholu)
  • Oczyszczanie z toksyn
  • Minimalizacja wchłaniania substancji syntetycznych (np. podczas chemioterapii)
  • Ochrona wątroby w przypadku nadwagi lub otyłości (zapobieganie otłuszczeniu narządów)

Oczywiście ostropest ma w swoim portfolio nie tylko wątrobę, zakres jego działania jest znacznie szerszy. O tym świadczą te oto badania. Może nie jest to zbytnio spektakularne, ale przy regularnym stosowaniu zioła obdarzy nas kompletnym pakietem korzyści, które w dłuższej perspektywie zwiększą komfort fizyczny i przyczynią się do wzmocnienia naturalnego zdrowia.

  • Prawidłowy poziom cukru we krwi
  • Prawidłowa praca serca
  • Prawidłowe trawienie
  • Naturalna zdolność do obrony i odporność organizmu
  • Przeciwutleniacz
  • Prawidłowa praca wątroby

Jedyna skaza na urodzie

Ostropest plamisty jest w zasadzie ziołem o bardzo silnym działaniu i minimalnych skutkach ubocznych. Nie oznacza to jednak, że nie mogą się pojawić. Zależy to od wielu czynników, takich jak stan psychiczny, styl życia czy inne choroby oraz regularnie przyjmowane leki. Chodzi o to jak organizm zareaguje na nową substancję. Mogą pojawić się te oto trzy negatywne objawy (przeważnie tylko tymczasowo i pojedynczo):

  • Łagodne nudności
  • Ból głowy
  • Wysypka, pokrzywka i zaczerwienienie

Uwaga: Jesteście w ciąży, karmicie piersią, zmagacie się z cukrzycą, chorobą nowotworową, a może od lat leczycie się na wątrobę? W takim przypadku możliwość stosowania ostropestu plamistego należy skonsultować z lekarzem. Zioło jest tematem tabu w przypadku raka piersi i jajnika, endometriozy i mięśniaków macicy. Dlaczego? Dzięki swojemu składowi może udawać estrogen i oszukiwać organizm, który może nie zareagować prawidłowo na przepisaną kurację.

Przyszłość ostropestu plamistego

Podczas gdy niektóre rośliny, takie jak hibiskus czy yerba mate zmierzają na szczyt, ostropest plamisty ciągle pozostaje w szarej strefie. Swymi właściwościami znacząco przewyższa większość konkurencji i oferuje wiele możliwości wykorzystania, dzięki czemu jego przyjmowanie jest naturalne i bez przymusu. My wierzymy w jego moc a mieszanka sprowadzana z Bułgarii należy do naszych must-have dla profilaktyki i zdrowia naturalnego. Dołączycie?

Możesz zrezygnować w każdej chwili. Newsletter będzie wysyłany co 2 tygodnie.
Zapisując się do otrzymywania informacji o promocjach, nowościach i ciekawostkach wyrażasz zgode na przetwarzanie swoich danych osobowych.

Warunki dla firm| Zniżka za zapisanie się do ManuTips »