Nowa rejestracja
Zapomniałeś hasła?
+48 669 731 168 (Po-Pt 7-16 godz.)
0 szt.
0,0 zł
Koszyk jest pusty. Chodźmy to naprawić!
Nie płać za wysyłkę! Dokup jeszcze za 99,0 zł a masz ją za darmo.
 
99,0 zł

Potrzebujesz porady?

Skontaktuj się z Anetą (Po-Pt 7-16 godz.)!
+48 669 731 168
aneta@manutea.pl

Dlaczego produkty od nas?

  • Dowóz za darmo nad 99 zl.
  • Zadowolonych klientów
  • Dostawa zazwyczaj w ciągu 2 dni roboczych

Opinie o Manutea.pl na Opineo.pl

 

 

 

 



Kaszel, egzema, stres? Uratuje Was ślaz

22. 11. 2021 3 minuty czytania
Niezależnie od tego, czy przygotujesz z niego herbatę, kąpiel bądź okład, możesz liczyć na jego dobroczynną moc. Krótko mówiąc, ślaz jest dobry na wszystko. Nie powinno go zabraknąć w domowej apteczce. Podobnie jak rumianku, mięty i dziurawca. Wskazane jest posiadać dwa opakowania: jedno z suszonymi liśćmi ślazu dzikiego, drugie z suszonymi kwiatami ślazu maurytańskiego. Dlaczego? Zachęcamy do lektury!

Przeciw zapaleniom i bólowi

Zanim omówimy możliwości obu ziół, rzućmy okiem na klasyfikację botaniczną. A to dlatego, żebyście nie myśleli, że wszystkie ślazy to jedno i to samo. Ślaz dziki i maurytański biolodzy zaliczyli do rodzaju ślazów, które wraz z innymi (na przykład malwami, hibiskusami, baobabami czy pawoniami) tworzą rodzinę ślazowatych.

Ślazy to zioła, krzewy i drzewa, interesujące głównie ze względu na wysoką zawartość śluzu i tanin. Niektóre z tych właśnie powodów są uprawiane przez ludzi od czasów starożytnych. W tradycyjnych zielnikach są nazywane ziołami leczniczymi. Niemniej jednak każdy ślaz i każda jego część ma nieco inne zdolności.

Suszone liście oraz nać ślazu zawierają głównie flawonoidy, polifenole, olejki eteryczne, śluz, taniny i witaminy A, B, C a także minerały takie jak żelazo, wapń, magnez, cynk czy potas. Występują również w kwiatach i to znacznie bardziej skoncentrowane. Daje to dużą przestrzeń wyboru, którą część rośliny i jak wykorzystać. Dzięki zawartości tych substancji ślazy wykazują głównie działanie przeciwdrobnoustrojowe i miejscowe przeciwzapalne, co jest korzystne zarówno dla skóry, jak i układu oddechowego i wydalniczego.

„Uważa się, że tę farmakologiczną i biologiczną aktywność rośliny należy przypisać obecności antocyjanidyn, naftachinonów, flawonoidów lub polisacharydów śluzowych, w które bogate są owoce, kwiaty, liście i korzenie rośliny” – pisze NCBI (National Center for Biotechnology Information). Z tekstu opublikowanego przez hindawi.com, można się dowiedzieć również, że: „Badania wykazały jego potencjalne korzyści zdrowotne poprzez działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe, działanie przyspieszające gojenie się ran, hepatoprotekcyjne, antynocyceptywne i przeciwdrobnoustrojowe”.

Ślaz dziki (leśny): Listki do wanny i płukania gardła

Wieloletnie lub dwuletnie zioło z pięknymi fioletowymi kwiatami posiada wiele nazw. Ślaz dziki (Malva sylvestris) bywa przez niektórych nazywany kołaczykiem, przez innych śluzem, serkiem bądź kanapką. Taka różnorodność nazw świadczy o tym, że jest to roślina powszechnie znana i poszukiwana. Jakżeby nie, przecież sięgamy po niego kilka razy w roku.

Bardzo często z liści i naci przygotowuje się lecznicze kąpiele. Mają bowiem zdolność regeneracji skóry, łagodzenia na przykład ekzemy czy trądziku, przyspieszają gojenie się ran, łagodzą swędzenie; zalecane w atopowym zapaleniu skóry u małych dzieci. Sukces odnoszą również okłady ze ślazu, które można stosować w podobnych przypadkach, a także przy dnie moczanowej, bardzo bolesnej chorobie reumatycznej.

Popularne jest również płukanie gardła ślazem. Badania naukowe (i doświadczenia zielarzy) opisują jego silne działanie przeciwbakteryjne mające zastosowanie w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej. Płukanie gardła ślazem jest dobrze znane osobom zarabiającym głosem. Jeśli chodzi o picie napoju z suszonych liści i naci ślazu, to warto pamiętać, że zawiera on mniejsze stężenia substancji aktywnych niż kwiaty. Do zaparzania herbaty raczej je polecamy.

Ślaz maurytański: Kwiaty do dzbanka

Ślaz maurytański (Malva mauritiana) jast bardzo podobny do dzikiego. Ponieważ jednak posiada duże, różowo-fioletowe kwiaty, bywa często hodowany jako roślina ozdobna. A jak już pewnie się domyślacie, właśnie kwiaty są wspaniałym sojusznikiem wszystkich osób, które pragną pozbyć się stanów zapalnych.

W trakcie picia delikatnie słodkawego naparu z kwiatów do organizmu przedostaje się mnóstwo substancji śluzowych o znacznym potencjale dezynfekującym, przyspieszających gojenie się błony śluzowej oraz jej regenerację. Stosuje się go zatem przy stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, kaszlu, podrażnieniach żołądka, problemach z trawieniem, gdy należy wspomóc prawidłowe funkcjonowanie wątroby, a także dla złagodzenia bólu. Herbatę z kwiatu ślazu przygotowują sobie osoby cierpiące na migrenę lub ból zęba. Wskazane jest stosowanie go prewencyjnie przeciw stanom lękowym, aby zapewnić sobie spokojny sen.

Po zaparzeniu herbaty z kwiatów ślazu maurytańskiego, może Was zaskoczyć jej kolor. Jest bowiem niebieska. Po ewentualnym dodaniu kilku kropel cytryny natychmiast staje się różowa. Kwiaty można też wykorzystać jako jadalną dekorację tortów, sałatek warzywnych lub kanapek.

Kilka przydatnych receptur

Kąpiel z listków i naci ślazu dzikiego

Zalewamy około 5 łyżek ślazu 2 litrami gorącej wody i pozostawiamy ługować przez 30 minut. Napar wlewamy do kąpieli o temperaturze ciała. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 15 minut. Po jej zakończeniu nie należy się wycierać, tylko zawinąć w szlafrok i okryć kocem.

Okład z listków i naci ślazu dzikiego

Zalewamy 1 łyżkę ślazu 250 ml zimnej wody i pozostawiamy na 2 godziny. Następnie przecedzamy i lekko podgrzewamy (nie wolno zagotować!), po czym nakładamy jako kompres na miejsca dotknięte chorobą.

Herbata z kwiatów ślazu maurytańskiego

Zalewamy 2 łyżeczki do herbaty kwiatów 250 ml gotującej się wody i ługujemy przez 8-10 minut, a następnie odcedzamy. Można pić 2-3 razy dziennie.

 

Źródła
https://www-ncbi-nlm-nih-gov.translate.goog/pmc/articles/PMC3586856/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=nui,op,sc
https://www-hindawi-com.translate.goog/journals/ecam/2021/5548404/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=nui,sc

Możesz zrezygnować w każdej chwili. Newsletter będzie wysyłany co 2 tygodnie.
Zapisując się do otrzymywania informacji o promocjach, nowościach i ciekawostkach wyrażasz zgode na przetwarzanie swoich danych osobowych.

Warunki dla firm| Zniżka za zapisanie się do ManuTips »