RÓŻENIEC GÓRSKI (RHODIOLA ROSEA) - KORZEŃ
Pachnie jak róża, smakuje jak róża a jednak nie jest to róża. Na Syberii mówi się, że kto pije Rózeniec, dożyje stu lat. Sprytna ta roślina nie tylko dobrze sobie radzi z panującymi tam nieprzyjaznymi warunkami, ale także potrafi rozprawić się z niejedna dolegliwością. Okraście swój dzień wspaniałym aromatem i wzbogaćcie swoje zdrowie i dobre samopoczucie.
Skład
Rozchodnik różowy 100%Napar i smak zioła
Napar ma syto-różowy kolor i urzekający aromat przykwiatowych listków róży. Są one również wyczuwalne w smaku, który jest dodatkowo wzmocniony przyjemnymi nutkami kwaskowatości.
Pochodzenie zioła
Różeniec górski, po łacinie rhodiola rosea, jest wieloletnim ziołem. Należy do roślin grubo listnych, które upodobały sobie klimat arktyczny i subarktyczny. Dlatego obficie występuje w chłodnych lub wysoko położonych obszarach Rosji, Chin i Mongolii. W Europie spotykany jest w Skandynawii, Pirenejach i Alpach. Był kiedyś spotykany także w Polsce, ale ze względu na jego lecznicze właściwości był tak masowo zbierany, że doszło prawie do jego całkowitego wyginięcia. Obecnie jest uważany na naszym terenie za gatunek krytycznie zagrożony zagładą.
Słusznie uznawany jest za adaptogen, czyli roślinę, która pomaga zwiększyć odporność organizmu na stres i ułatwia mu radzenie sobie ze zmieniającymi się warunkami, tj. szybszą adaptację. O właściwościach Różeńca wiedzieli już starożytni Grecy. Przywieźli go z Kaukazu jako cenny skarb epoki brązu i stopniowo wprowadzili do swojej medycyny, która na ówczesne czasy była bardzo zaawansowana. Różeniec jest również wychwalany w pismach Wikingów i chińskich mędrców.
Najczęściej z Różeńca, zwanego również złotym bądź arktycznym korzeniem wykorzystuje się jego kłącze. Może ono w przypadku kilkuletnich roślin ważyć do 2,5 kilograma. Kłącze po zebraniu jest suszone i siekane na małe kawałki. Często jest sprzedawany w postaci nalewek lub kapsułek. Należy jednak zawsze upewnić się, że rzeczywiście zawierają Różeniec a nie inne pokrewne gatunki. Te bowiem również zawierają ważne dla zdrowia substancje, na czele z rozawiną i salidrozydem, ale tylko w śladowych ilościach.
Różeniec górski dzięki wymienionym wcześniej substancjom potrafi poradzić sobie ze zmęczeniem i chandrą, co zostało potwierdzone pod mikroskopem w wielu badaniach naukowych. Oprócz tego zawiera w sobie wiele innych dobroczynnych dla zdrowia substancji, co w połączeniu z cudownym aromatem i wyśmienitym smakiem sprawia, że jest bezsprzeczną królową wśród herbat ziołowych.
Wzór opakowania ziół
Mocne aluminiowe opakowanie z zamknięciem strunowym ZIP, które umożliwia wielokrotne otwierania i zamykanie. Najwyższej jakości opakowanie, które zachowuje charakter ziół. Zioła są w nim zawsze hermetycznie zamknięte, aby nie miały kontaktu z wilgocią, światłem i obcymi zapachami. Są one bardzo podatne na te trzy czynniki mające znaczący wpływ na ostateczną jakość samych ziół oraz przygotowanego z nich naparu.
Przygotowanie herbaty
100 °C | 10 minut | 2 łyżeczki na 1,5-2 dl |
Sposób przygotowania
Różeniec zalewamy wodą o temperaturze 100 °C w stosunku 2 łyżeczki do herbaty na 150-200 ml.
Czas ekstrakcji to 10-12 min a następnie przecedzamy.