

Potrzebujesz porady?

Dlaczego produkty od nas?
- Dowóz za darmo nad 99 zl.
- Zadowolonych klientów
- Dostawa zazwyczaj w ciągu 2 dni roboczych
DZIURAWIEC ŁAGODZI CHANDRĘ, UŚMIERZA BÓL, GOI RANY

Ziele dziurawca jest przedmiotem setek doświadczeń farmakologicznych i badań klinicznych.
Dziurawiec jest zdecydowanie wart zainteresowania. Przecież można go spotkać w tabletkach, kapsułkach, herbatach i nalewkach, których pod koniec lat 90-tych w samej Europie sprzedano za 6 miliardów dolarów! Trudno zliczyć monografie, zielniki i traktaty fitoterapeutyczne opisujące ziele dziurawca. Możemy się założyć, że co nieco już słyszeliście o jego właściwościach. Postanowiliśmy zebrać to, co najważniejsze w jednym miejscu. Mamy nadzieję, że będzie to dla Was przydatne.
Co potrafi dziurawiec
Roślina o znacznej wysokości z jasnożółtymi lub miedzianymi kwiatami, których brzegi są usiane czarnymi kropkami, zaliczana do najbardziej skutecznych roślin leczniczych. W wiekowych zielnikach spotykana pod nazwami krewiec, kościółek lub przestrzelon. Wszystkie wywodzą się z jego właściwości, dzięki którym plasuje się wśród ziół o naprawdę szerokim spektrum działania. Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) rośnie w miejscach pełnych słońca, na nizinach i średnich wysokościach nad poziomem morza. Obecnie oprócz Europy (skąd pochodzi) można go spotkać w Afryce Północnej, Azji oraz Ameryce Północnej i Południowej. Ludzie używają dziurawca zwyczajnego do zwalczania wszelkiego rodzaju dolegliwości od ponad 2000 lat. PS: Gdy palcami zgnieciemy kwiaty dziurawca zwyczajnego, to pokryją się one krwawo czerwonym pigmentem.
Do najbardziej interesujących substancji, które naukowcy zidentyfikowali w liściach i naci dziurawca zwyczajnego, należą hipertrofina i hiperycyna. Zawierają także rutynę, kwercetyn, kempferol i inne dobroczynne związki. Dzięki nim używanie dziurawca zwyczajnego:
- pomaga w uśmierzaniu bólów pourazowych, przewlekłych, „przeciążeniowych” lub tak zwanych fantomowych po amputacji kończyn,
- przyspiesza gojenie się ran,
- przynosi znaczące korzyści osobom cierpiącym na zaburzenia nastroju, odczuwającym lęk, smutek, zmęczenie i wspomaga koncentrację,
- ma pozytywny wpływ na jakość snu, uspokaja,
- zapobiega infekcjom wirusowym i łagodzi stany zapalne (w tym zapalenie nerwu trójdzielnego),
- korzystnie wpływa na skórę,
- doskonale wspomaga leczenie uzależnień (alkohol, nikotyna),
- jest zalecane przy problemach menstruacyjnych i klimakteryjnych,
- wspiera prawidłowe funkcjonowanie żołądka, pęcherzyka żółciowego i wątroby.
Zawsze jednak należy pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania. Również zioła poprzez swoją naturalną siłę mogą wywoływać efekty uboczne. Dziurawiec zwyczajny na przykład może powodować fotosensybilizację. Dlatego osoby pijące herbatę z dziurawca przez dłuższy okres powinny unikać przebywania w bezpośrednim słońcu. Podobnie jak w przypadku innych ziół, obowiązuje zasada, że kobiety w ciąży, osoby cierpiące na choroby przewlekłe, zażywające leki przeciwdepresyjne itp. powinny z ostrożnością podchodzić do przyjmowania dziurawca zwyczajnego (najlepiej po konsultacji z lekarzem). Aby przekazane informacje były pełne dodajmy, że dziurawiec może osłabiać działanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych.
Smakuje wyśmienicie i jest łatwy w przygotowaniu
Miłośnicy herbat ziołowych nie muszą się w tym przypadku obawiać, że będą popijać „przykry” napój. Można być pewnym, że herbata z dziurawca okraszona łyżeczką miodu smakuje naprawdę wyśmienicie. Pachnie wyraziście ziołowo, smakuje najpierw słodko, później w ustach poczujemy delikatną goryczkę i cierpkość. Sama przyjemność.
Dzbanek herbaty z dziurawca możemy przygotować zalewając 3-4 łyżeczek suszonego zioła około 300 ml gotującej się wody. Pozostawiamy ługować przez 15 minut i przecedzamy. Tak zaparzoną herbatę można pić trzy razy dziennie. Zielarze zalecają picie takiego napoju nie dłużej niż przez 6 tygodni. Po nich należy przestrzegać 3 miesięcznego dziurawcowego postu.
Własna mieszanka? Dlaczego nie
Możecie odrobinę poeksperymentować z dziurawcem zwyczajnym. Doskonale nadaje się do przygotowywania mieszanek herbacianych. W osiągnięciu ogólnego uspokojenia pomaga herbata powstała z połączenia dziurawca, lawendy, mięty i melisy. Mieszanki do detoksykacji organizmu zawierają dziurawiec, pokrzywę, krwawnik, hibiskus i korzeń omanu. Natomiast o piękną i zdrową skórę dziurawiec zadba wraz z liśćmi malin, kwiatami lipy, hibiskusem, rzepikiem i korzeniem omanu.
Źródła:
https://cs.wikipedia.org/wiki/T%C5%99ezalka_te%C4%8Dkovan%C3%A1
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92750/
https://www.ruzovychroust.cz/2018/09/bylinkovy-serial-s-dr-popov-1-dil-trezalka-teckovana/