

CUTI CUTI
Indianie. Lasy tropikalne. Zioła. To najważniejsze informacje. Tradycyjna medycyna południowoamerykańska opiera się na leczniczym działaniu ziół pokrywających wąwozy Andów zanurzone w głębi lasów tropikalnych. Jednym z nich jest Cuti Cuti, dzika paproć, której popularność ciągle wzrasta. W herbacie Cuti Cuti ukryta jest siła oczyszczająca. Od tysięcy lat wspomaga kobiety i mężczyzn. Aby mieli siłę do pokonywania przeszkód, które przynosi życie.
Skład
Cuti Cuti 100%Napar i smak herbaty
Zioło Cuti Cuti nie ma wyrazistego smaku i zapachu, co jest zaletą dla osób lubiących wzbogacać napoje lub przygotowywać własne, oryginalne mieszanki ziołowe. Wypróbujcie jedno i drugie.
Pochodzenie
Rośnie w najniższej warstwie lasu deszczowego, w miejscach wilgotnych i zacienionych. Nie ma się czemu dziwić, że jest roślinką drobną, nierzucającą się w oczy i łamliwą. Właśnie tak zazwyczaj wyglądają paprocie. Te, nazywane Cuti Cuti, których botaniczna nazwa brzmi Asplenium lunulatum, pochodzą z południowoamerykańskich lasów tropikalnych. Spotykane są także inne ich nazwy takie, jak kumu-kumu, raqui-raqui lub sano-sano. W Polsce znana pod nazwą zanokcica, jedna z 700 rodzajów paproci spotykanych na całym świecie.
Jednak Cuti Cuti zasadniczo różni się od pozostałych. Ma pionowe łodygi, liście o długości 3-8 centymetrów, od góry zielone, ze spodu szare. Cała roślinka wygląda jak mały krzaczek. Chociaż jej domem są południowo wschodnie zbocza Andów, można ją również spotkać w wielu afrykańskich krajach. Używanie tego zioła w celach leczniczych jest przypisywane lokalnym społeczeństwom Indian Ekwadoru, Wenezueli, Boliwii i Kolumbii. Właśnie tutaj, na wysokości 250 – 1 900 metrów nad poziomem morza można spotkać Cuti Cuti.
Warto również wspomnieć o tym fakcie, że cała rodzina paprociowatych cieszy się dużą popularnością wśród zielarzy, starożytnych lekarzy i współczesnych farmakologów. O paprociach wspominał już w czasach antycznych, w swoich zapiskach na przykład lekarz Pedanius Dioscorides, również obecnie rośliny te są poddawane badaniom naukowym.
Specjaliści są szczególnie zainteresowani substancjami, które sprawiają, że Cuti Cuti w opinii publicznej jest ziołem utrzymującym ludzi zarówno w dobrej kondycji psychicznej, jak i fizycznej. Jak dotąd w ziołach tych odkryto aminokwasy, flawonoidy, garbniki, stilbeny, śluz i kwas p-kumaronowy i inne.
Cuti Cuti zbiera się ręcznie, zrywając jej części nadziemne. Listki i szypułki należy delikatnie wysuszyć, posiekać na drobne kawałki i dokonać selekcji. Zioła na potrzeby fitoterapii są hodowane na plantacjach, gdzie są rosną pod starannym nadzorem.
Suszone zioła można zaparzyć (zob. Sposób przygotowania) bądź macerować (namaczać). W takim przypadku należy dwie łyżki Cuti Cuti zalać 0,5 l zimnej wody. Całość należy zagotować i gotować jeszcze przez około 5 minut. Tak przygotowany napar należy pozostawić na kilka godzin (najlepiej na całą noc) a następnie odcedzić i wypić.
Wzór opakowania ziół
Mocne aluminiowe opakowanie z zamknięciem strunowym ZIP, które umożliwia wielokrotne otwierania i zamykanie. Najwyższej jakości opakowanie, które zachowuje charakter ziół. Zioła są w nim zawsze hermetycznie zamknięte, aby nie miały kontaktu z wilgocią, światłem i obcymi zapachami. Są one bardzo podatne na te trzy czynniki mające znaczący wpływ na ostateczną jakość samych ziół oraz przygotowanego z nich naparu.
Przygotowanie herbaty
|
|
|
Sposób przygotowania
Do 1/2 litra gorącej wody (80 ⁰C) wsypać około 1 łyżeczkę Cuti Cuti.
Pozostawić do zaparzenia na 10-15 minut, następnie odcedzić.
W razie potrzeby posłodzić miodem.
Napój pić ciepły, 1 filiżanka do 3 razy dziennie.




















Potrzebujesz porady?

Najlepsze akcesoria dla tego produktu

FILTR PAPIEROWY M - DO FILIŻANEK I DZBANKÓW

OKRĄGŁE SITKO NA ZIOŁA ø 62mm
Szukasz inspiracji? Inni dokupili na przykład to:

LAPACHO MATTO GROSSO

JAŚMINOWA - zielona herbata
