Nowa rejestracja
Zapomniałeś hasła?
+48 669 731 168 (Po-Pt 7-16 godz.)
0 szt.
0,0 zł
Koszyk jest pusty. Chodźmy to naprawić!
Nie płać za wysyłkę! Dokup jeszcze za 99,0 zł a masz ją za darmo.
 
99,0 zł

Potrzebujesz porady?

Skontaktuj się z Anetą (Po-Pt 7-16 godz.)!
+48 669 731 168
aneta@manutea.pl

Dlaczego produkty od nas?

  • Dowóz za darmo nad 99 zl.
  • Zadowolonych klientów
  • Dostawa zazwyczaj w ciągu 2 dni roboczych

Opinie o Manutea.pl na Opineo.pl

 

 

 

 



Reżim picia: Jak to wygląda w przypadku herbaty?

5. 6. 2020 2 minuty czytania
Apele ekspertów o prawidłowe nawodnienie pojawiają się w mediach przez cały rok. Z logicznego punktu widzenia, częściej w okresie panowania wyższych temperatur. Nie chodzi tylko o to, że płyny należy uzupełniać. Debatuje się przeważnie nad tym, dlaczego konieczne jest regularne nawodnienie i w jaki sposób je zapewnić.

Pragnienie wołaniem o pomoc

Ile razy dziennie uświadamiamy sobie, że jesteśmy spragnieni. Jeżeli nie uprawiacie sportu, lub na obiad nie jedliście solnych śledzi, możliwe, że ani razu. Pragnienie bywa podstępne i zwykle objawia się dopiero „pięć minut po dwunastej". Kobietom mniej doskwiera niż mężczyznom, osoby starsze często nawet nie sięgają po kubek wody bądź herbaty. Nawodnienie jest jednym z podstawowych warunków prawidłowego funkcjonowania procesów życiowych. Kto czeka, aż pragnienie odezwie się samo, może się nabawić poważnych problemów zdrowotnych.

Ludzkie ciało zawiera 60-70 % wody. Utrata choćby jednego jej procentu obniża sprawność, odczuwamy wtedy zmęczenie fizyczne i psychiczne. Czteroprocentowy ubytek ma wpływ na utratę koncentracji, pojawia się uczucie rozdrażnienia, ból głowy i senność. Gdy ciało utraci 8 % wody, może dojść do niewydolności narządów a nawet śmierci.

Kolejna zaletę regularnego przyjmowania płynów docenią przede wszystkim osoby ze skłonnością do tycia. Im więcej pijemy, tym mniej tłuszczu odkłada się w naszym organizmie. Płyny są również niezbędne do utrzymania prawidłowej termoregulacji - bez nich ciało przegrzewa się nawet podczas siedzenia w klimatyzowanym biurze. Niesłodzone napoje pomagają w usuwaniu toksyn z organizmu, wspomagają transport składników odżywczych oraz zapobiegają powstawaniu kamieni nerkowych i moczowych oraz niektórym chorobom sercowo-naczyniowym.

Osoby przyjmujące odpowiednią ilość płynów maja piękną skórę, unikają problemów z trawieniem i tryskają energia. Takie argumenty powinny przekonać każdego.

Litr w ilu porcjach?

Nie musimy koniecznie szukać naukowych informacji o teorii przyjmowania płynów. Niemniej warto zacytować tutaj główną zasadę, że powinniśmy raczej pić mniej, ale częściej. Litr zimnej wody wypity na raz po półdniowej wycieczce może spowodować niezłe spustoszenie w naszym organizmie.

Stosowanie reżimu przyjmowania płynów rozpoczynamy od samego rana. Uzupełniamy płyny utracone w ciągu nocy. Podczas snu zdarza nam się średnio wypocić do 0,5 l wody. Poranne „nawadnianie” pozwala organizmowi dobrze wejść dalszą część dnia. Zaleca się regularne przyjmowanie płynów przez cały dzień, jedną szklankę odpowiedniego napoju do każdego posiłku. Nie zaleca się picia w trakcie jedzenia, ponieważ w ten sposób niepotrzebnie rozrzedza się kwasy trawienne, co znacznie utrudnia proces trawienia. Ostatnią porcję płynu zaleca się wypić na godzinę przed położeniem się do łóżka.

Ilość przyjmowanych płynów należy dostosować do wagi, wieku, płci, aktywności fizycznej i temperatury otoczenia. Wyniki ostatnich badań mówią, że optymalna ilość płynów, jaką powinniśmy wypić w ciągu jednego dnia to 1,5-2 litrów. Niektóre badania medyczne zalecają przyjmowanie płynów w stosunku 0,5 litra na każde 15 kilogramów masy ciała.

Woda z benefitami = herbata

Jeszcze do niedawna twierdzono, że najlepszym napojem jest czysta woda. Nie mamy nic przeciwko. Jednak, jeżeli człowiek całymi dniami „zalewa się” wodą z kranu, to po pewnym czasie może się mu to znudzić. Dlatego właśnie uradowały nas wyniki raportu, który potwierdził to, czego po cichu spodziewaliśmy się: Wodę w reżimie przyjmowania płynów doskonale mogą zastąpić herbaty. Dodatkowo wspomagając organizm wieloma korzyściami zdrowotnymi!

Artykuł zatytułowany „Herbata zdrowsza niż woda” został opublikowany na portalu internetowym BBC News. Głównym jego przesłaniem jest to, że herbata nie tylko nie odwadnia, jak dotychczas twierdzono, wręcz przeciwnie, dostarcza organizmowi przeciwutleniaczy i jest doskonałym środkiem zapobiegającym chorobom cywilizacyjnym. Tego odkrycia dokonała doktor Carrie Ruxton wraz ze swoim zespołem z londyńskiego Kings College. Ekspert z British Nutrition Foundation dosłownie stwierdza: „Badania laboratoryjne wykazały, że herbata posiada potencjalne korzyści zdrowotne. Jej konsumpcja przynosi konkretne korzyści w postaci zmniejszenia ryzyka chorób serca i powstawania nowotworów”.

C. Williamson zaleca wypijanie 3 do 4 filiżanek herbaty dziennie. „Woda pitna w zasadzie może zastępować wszystkie płyny. Herbata jednak dodatkowo dostarcza przeciwutleniaczy” twierdzi naukowiec. Jest to zatem podwójna korzyść. Według przytoczonych tutaj informacji, niema żadnego dowodu na szkodliwość picia herbaty.

A my dodajemy: wybierajcie te o najwyższej jakości, czyste i świeże. Wypełniajcie nimi reżim przyjmowania płynów i dodatkowo dostarczajcie organizmowi niezbędnych witamin, przeciwutleniaczy i minerałów. Na zdrowie!

Możesz zrezygnować w każdej chwili. Newsletter będzie wysyłany co 2 tygodnie.
Zapisując się do otrzymywania informacji o promocjach, nowościach i ciekawostkach wyrażasz zgode na przetwarzanie swoich danych osobowych.

Warunki dla firm| Zniżka za zapisanie się do ManuTips »